Niezwykłe relacje w ogrodzie – owady zakochane w roślinach

Obserwacja natury pozwala zauważyć, że urok działki może wynikać z relacji pomiędzy poszczególnymi roślinami i organizmami. Wiedza o tym, które rośliny przyciągają niczym magnes określone owady, pozwala projektować ogród w taki sposób, by zachwycał oczy ogrodnika w każdym wieku.

Na pewnym etapie projektowania ogrodu istotny stał się wybór roślin, które są uwielbiane przez owady. Tym samym na rabatach nie mogło zabraknąć kilku odmian BARBULI, która jest miododajna i przyciąga pszczoły jak magnes. Pszczoły uważane są za najważniejszych zapylaczy roślin, dlatego ich obecność jest ważna w ogrodzie. Na przykład szacuje się, że owady te zwiększają wielkość plonów owoców średnio o 30% – 50%. W związku z powyższym posadzenie roślin uwielbianych przez pszczoły może być w rezultacie dobrą inwestycją dla własnych zbiorów.

Istotne miejsce w ogrodzie mogą zajmować także motyle, bo są zwiastunami wiosny. BUDLEJE to prawdziwy rarytas dla motyli, które są cudem natury. Bogactwo  barw  motyli to uczta dla ludzkiego oka. Ich obecność sprawia radość zarówno dorosłym jak i dzieciom. Są one też oznaką ogrodu ekologicznego i świadczą o ograniczaniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Podsumowując, określone gatunki roślin sprawiają, że zwiększa się liczba owadów w ogrodzie. Kwiaty są ozdobą działki. Świadomość tego, że cieszą one zarówno oko, jak i owady, które są tak potrzebne, wpływa na to, że z każdym rokiem powiększa się kolekcja barbul i budlei, a obserwacja tych niezwykłych relacji w ogrodzie jest fascynująca dla ogrodnika w każdym wieku.  

Małgorzata