Domowe sposoby na ekologiczny nawóz

Największą zaletą naturalnych nawozów jest to, iż pozostają one przyjazne dla środowiska. Ponadto nie wymagają one dużych nakładów finansowych, ponieważ większość z nich możemy przygotować na podstawie tego co już mamy. W związku z tym, można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę składniki do przygotowania nawozu ekologicznego mamy pod ręką. Nawozy naturalne są bogate w składniki odżywcze, więc idealnie sprawdzą się w sytuacji jakichkolwiek niedoborów mikro i makro elementów gleby. Jakie są wady stosowania ekologicznych nawozów? Odpowiedź brzmi…. żadne. No chyba, że za kryterium przyjmiemy, czas. Wtedy możemy zgodnie stwierdzić, iż jest to jedyna wada naturalnych nawozów. Jednak wiele z nich możemy sporządzić w dosłownie kilka minut.  

Przykłady:

  • Fusy po herbacie i kawie – zawierają azot, potas i magnez. Stosowane są zarówno do roślin doniczkowych, jak i również do roślin ogrodowych. Wymieszane z glebą, bądź wyłożone na dno doniczki, odżywiają rośliny ale również przyczyniają się do powstawania próchnicy, ponadto pozwalają utrzymać odpowiednio wilgotne podłoże. Fusy nadają się również do sporządzenia płynnego roztworu. W tym celu należy je zalać wodą i odstawić na kilkanaście godzin. Nawóz z fusów winno się stosować raz na 2-3 tygodnie. Idealnie sprawdzi się do roślin lubiących lekko kwaśną glebę, np. róże, czy paprocie.
  • Popiół drzewny – zawiera magnez, wapń, fosfor oraz sód. Popiół drzewny ma wysokie pH. Rozsypany wokół rośliny, bądź wymieszany z podłożem, dobrze wpływa na poprawę jakości gleby oraz produkcję próchnicy. Idealnie sprawdzi się do użyźniania drzew, krzewów, warzyw, kwiatów oraz trawnika (zwalcza mech). W przypadku roślin jadalnych skutecznie przeciwdziała chorobom. Popiołu drzewnego nie należy stosować w uprawie roślin kwasolubnych, np. borówka amerykańska, czy wrzos pospolity.

  • Skórka banana – bogata w potas i fosfor a także wapń, krzem, magnez. Skórkę wystarczy dobrze umyć, włożyć do słoika, zalać letnią wodą i odstawić w ciemne miejsce na 1-2 dni. Po tym czasie, uzyskany płyn należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i podlać rośliny. Skórki od banana można wykorzystać też w inny sposób, np. zakopać minimum 2 tygodnie przed sadzeniem roślin, tak by skórki uległy procesowi rozkładu i wstępnie użyźniły glebę. Nawóz ten świetnie sprawdzi się w przypadku bardzo wymagających roślin. Z racji tego, iż skórki z banana są cennymi źródłami potasu i fosforu idealnie sprawdzą się w nawożeniu pomidorów, czy roślin kwitnących.
  • Skorupki jaj – są źródłem wapnia dla roślin. Jak możemy je wykorzystać w naszym ogrodzie? Najpierw należy je wysuszyć. W tym celu powinno się odstawić skorupki w suche, ciepłe miejsce, bądź wysuszyć w lekko nagrzanym piekarniku. Następnie wysuszone skorupki można pokruszyć na mniejsze kawałki, bądź rozdrobnić na proszek, a następnie rozsypać wokół roślin w ogrodzie, czy w doniczce lub wymieszać z podłożem. Alternatywą dla tego zabiegu jest sporządzenie roztworu na bazie skorupek. Wystarczy zalać, uprzednio wysuszone skorupki, gorącą wodą i odstawić na kilka dni w chłodne, zacienione miejsce. Tak przygotowanym roztworem należy podlewać rośliny raz na miesiąc. Nie powinno się go stosować pod rośliny kwasolubne, takie jak azalie, hortensje, wrzosy, czy paprocie.
  • Gnojówka z pokrzywy – cechuje się dużym stężeniem azotu. Zawiera również fosfor, żelazo, magnez i wapń. Idealnie sprawdzi się do nawożenia warzyw (oprócz czosnku, cebuli i fasoli), ziół, krzewów owocowych i róż. Na 1 kg pokrzywy potrzeba 10 litrów wody. Roztwór najlepiej przygotować w plastikowej beczce, bądź wiadrze. Pociętą pokrzywę należy zalać wodą, najlepiej deszczówką. Pojemnika nie powinno się zamykać, ponieważ proces fermentacyjny zachodzi przy udziale tlenu. Pokrzywę powinno się odstawić w chłodne, zacienione miejsce na dwa tygodnie. Ważnym jest, aby gnojówkę z pokrzywy mieszać codziennie. Jeżeli z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny, oznacza to, że nasz naturalny nawóz jest już gotowy do użycia. Przed podlewaniem roślin, trzeba ww. roztwór rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10. Należy pamiętać, że gnojówka z pokrzywy ma intensywny zapach, dlatego nie warto ustawiać pojemnika blisko altany, czy domku.