Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących bardziej ekologicznego, ekonomicznego i wygodniejszego sposobu na utylizację ścieków. Jest idealną alternatywą dla przestarzałych i dobrze wszystkim znanych instalacji szamba. Głównymi zaletami takiej oczyszczalni jest niewątpliwie niski koszt utrzymania oraz bezobsługowa praca. Ponadto takie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla naszego ekosystemu, aniżeli klasyczne szamba.

Bardzo często można spotkać się z opinią, że takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Największy wydatek stanowi zakup zbiornika. Do naszej dyspozycji mamy możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu firm oferujących zbiorniki, które to różnią się wielkością. Jak wiadomo im większy zbiornik, tym większa cena. Wybór zbiornika jest kwestią indywidualną, zależną od posiadanych środków oraz od osób korzystających z całego systemu. Wysoki koszt wiąże się również z wynajęciem odpowiedniej firmy, która to przeprowadzi cały proces instalacyjny. Niemniej jednak samo przedsięwzięcie, dla osób lubiących majsterkować, jest swoistą bułką z masłem. Taki samodzielny montaż z całą pewnością obniży koszt budowy oczyszczalni. Warto dodać, że utrzymanie biologicznej oczyszczalni jest znacznie tańsze w porównaniu do szamba, które wiąże się z regularnym wywożeniem nieczystości. Inwestycja w oczyszczalnię zwraca się po kilku latach użytkowania.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, tj. drenażowe, biologiczne, roślinne. Zasada ich działania uwzględnia dwustopniowy przepływ. Pierwszy stopień zwykle nie różni się zbyt znacząco i jest bardzo zbliżony dla wszystkich typów oczyszczalni. Jaki jest zatem proces działania takiej oczyszczalni? Bezpośrednio z domowej instalacji kanalizacyjnej ścieki trafiają do zbiornika gnilnego, w którym zachodzi proces sedymentacji, który to z kolei polega na opadaniu części stałych na dno zbiornika. Cały ten proces jest procesem gnilnym, który zachodzi w warunkach beztlenowych. W drugim etapie ścieki ze zbiornika gnilnego przedostają się otworem przelewowym do następnego układu, gdzie zachodzi dalsza część oczyszczania, tym razem w warunkach tlenowych. W zależności od rodzaju oczyszczalni ten drugi etap będzie się różnił. Montaż oczyszczalni zależy od jej typu. Ponadto każda z nich wymaga innego przygotowania terenu.

oczyszczalnia przydomowa

Przy planowaniu takiego przedsięwzięcia warto zwrócić uwagę na położenie samego zbiornika. Powinien on zostać rozmieszczony na działce zgodnie z odpowiednimi wymaganiami.  Ponadto przed przystąpieniem do wszelkiego działania, należy zgłosić taki zamiar do Zarządu ROD odpowiednim pismem, gdzie uwzględnimy rodzaj oczyszczalni, przepustowość ścieków oraz mapkę z dokładnym położeniem zbiornika.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
ZALETY WADY
· dzięki procesowi filtracji odprowadzane nieczystości do gleby nie wpływają negatywnie na środowisko · jeżeli zdecydujemy się na zlecenie montażu zewnętrznej firmie to trzeba liczyć się z wysokim kosztem montażu
· nie trzeba martwić się regularnym wypompowywaniem nieczystości · cena zbiornika
· eliminacja przykrej woni, która pojawia się w przypadku tradycyjnego szamba · przygotowanie miejsca pod oczyszczalnię

 

·       niski koszt eksploatacji · wymaga określonej ilości miejsca i odpowiedniego rozmieszczenia na działce
· szybki zwrot inwestycji  
· bezobsługowa praca